tsku
contestada

Matthew wants to sell laptops and smartphones. He wants to sell at least 12 devices and earn at least $4500. L+S≥ 12 represents the number of laptops, L and smartphones, S Matthew should sell to achieve his goal of selling at least 12 devices. 425L+125S≥4500 represents the number of laptops and smartphones he can sell to earn at least $4500 Based on the inequalities from the scenario above, what is the cost of a laptop and the cost of a smartphone?

Respuesta :

The cost of a laptop and the cost of a smartphone are;

Cost of laptop = $4250

Cost of laptop = $4250Cost of smartphone = $250

He wants to sell at least 12 devices.

Thus;

L + S ≥ 12 - - (eq 1)

Where:

L is number of laptops

S is number of smartphones.

If he achieves his goal of at least 12 devices, he will earn at least $4500. Thus;

425L + 125S ≥ 4500 - - - (eq 2)

Multiply eq 1 by 125 and multiply eq 2 by 1 to get;

125L + 125S = 1500 - - - (eq 3)

425L + 125S = 4500 - - - (eq 4)

Subtract eq 3 from eq 4 to get;

300L = 3000

L = 3000/300

L = 10

Thus;

10 + S = 12

S = 12 - 10

S = 2

From the given inequalities, 425L represents the cost of a laptop. Thus;

Cost of laptop = 425 × 10

Cost of laptop = $4250

Cost of smartphone = 125 × 2

Cost of smartphone = $250

Read more at; https://brainly.com/question/10618197

ACCESS MORE
EDU ACCESS