A biologist has two brine solutions, one containing 10% salt and another containing 25% salt. How many milliliters of each solution should she mix to obtain 1 L of a
solution that contains 23.5% salt?
a. 50 milliliters of the first brine solution, 950 milliliters of the second brine solution
b. 150 milliliters of the first brine solution, 850 milliliters of the second brine solution
Oc. 100 milliliters of the first brine solution, 900 milliliters of the second brine solution
O d. 200 milliliters of the first brine solution, 1,000 milliliters of the second brine solution
e. 900 milliliters of the first brine solution, 100 milliliters of the second brine solution

Respuesta :

Using proportions, it is found that the correct option is:

c. 100 milliliters of the first brine solution, 900 milliliters of the second brine solution

The 1-liter solution, with 23.5% salt,  is composed by:

  • x liters of the first brine solution, with 10% salt.
  • 1 - x liters of the second brine solution, with 25% salt.

Hence, the combined equation is:

[tex]0.1x + 0.25(1 - x) = 0.235[/tex]

[tex]0.1x + 0.25 - 0.25x = 0.235[/tex]

[tex]0.15x = 0.015[/tex]

[tex]x = \frac{0.015}{0.15}[/tex]

[tex]x = 0.1[/tex]

Hence, 0.1L = 100 mL of the first solution, 900 mL of the second, and option c is correct.

You can learn more about proportions at https://brainly.com/question/24372153

ACCESS MORE
EDU ACCESS