contestada

A car traveling 23 m/s begins to decelerate at a constant rate of 5 m/s2. After how many seconds does the car come to a stop

Respuesta :

The time elapsed when the car comes to complete stop is 4.6 s.

The given parameters;

  • initial velocity of the car, [tex]v_0[/tex] = 23 m/s
  • acceleration of the car, a = - 5 m/s²

The time elapsed when the car comes to complete stop is calculated as follows;

[tex]v_f = v_0 + at[/tex]

where;

[tex]v_f[/tex] is the final velocity of the car when it comes to a complete stop

[tex]0 = 23 + (-5)t\\\\0 = 23 - 5t\\\\5t = 23\\\\t = \frac{23}{5} \\\\t = 4.6 \ s[/tex]

Thus, the time elapsed when the car comes to complete stop is 4.6 s.

Learn more here:https://brainly.com/question/2018532

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico