The area of the regular pentagon is 6. 9 cm2. A regular pentagon has an apothem with length 1. 38 centimeters and an area of 6. 9 centimeters squared. What is the perimeter? 2 cm 5 cm 10 cm 20 cm.

Respuesta :

The perimeter of the regular pentagon is 10 centimeters.

Given that the area of the regular pentagon is 6.9 cm2, and a regular pentagon has an apothem with length 1.38 centimeters and an area of 6.9 centimeters squared, to determine what is the perimeter the following calculation must be performed:

  • (Perimeter x apothem) / 2 = Area
  • 1.38X / 2 = 6.9
  • 1.38X = 13.80
  • X = 13.80 / 1.38
  • X = 10

Therefore, the perimeter of the regular pentagon is 10 centimeters.

Learn more about maths in https://brainly.com/question/11993520

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico