Respuesta :

Based on the information given, the amount of money that Mary will spend more for the headband will be $1.

Since Julie spent $15 on 3 headbands, the amount per headband will be:

= $15/3 = $5

Since Mary spent $48 on 8 headbands, the amount per headband will be:

= $48/8 = $6

Therefore, we can then calculate the difference between the values that are gotten. This will be:

= $6 - $5 = $1

Therefore, the difference is $1.

Learn more about division on:

https://brainly.com/question/24429956

ACCESS MORE
EDU ACCESS