Respuesta :

The minimum force required to start this block moving is 370 N.

The given parameters;

  • weight of the block, W = 500 N
  • coefficient of static friction, [tex]\mu_s[/tex] = 0.74

The minimum force required to start this block moving is calculated as follows;

[tex]F= \mu_s F_n[/tex]

where;

[tex]F_n[/tex] is the normal force on the block which is equal to the weight of the block

[tex]F= \mu_s F_n \\\\F= \mu_s W\\\\F = 0.74 \times 500 \\\\F= 370 \ N[/tex]

Thus, the minimum force required to start this block moving is 370 N.

Learn more here: https://brainly.com/question/13877320

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico