Can someone help me with this please?

Answer:
0.5236 radians or 30 degrees
Step-by-step explanation:
We want to find the angle based on the opposite side and the hypotenuse. Therefore, we need to use the inverse sine function:
Θ = sin[tex]^{-1} (\frac{5}{10})[/tex]
Simplifying the function, we get:
Θ = sin[tex]^{-1} (\frac{1}{2})[/tex]
Inputting this into a calculator, we get Θ = 0.5236 radians or 30 degrees.
Step-by-step explanation:
sin θ = 5cm/10cm
sin θ = ½
sin θ = sin 30°
therefore, θ = 30°.
hope this helps you.