A 15-g sample of radioactive iodine decays in such a way that the mass remaining after t days is given by
m(t) = 15e−0.073t,
where
m(t)
is measured in grams. After how many days is there only 5 g remaining?

Respuesta :

15 days

Step-by-step explanation:

The half-life equation is given as

[tex]m(t) = m(0)e^{-0.073t}[/tex] (1)

where m(0) is the initial mass of radioactive iodine at t = 0. To solve for the time t, let's put the exponential part on the left-hand side:

[tex]e^{-0.073t} = \dfrac{m(t)}{m(0)}[/tex]

Taking the natural logarithm of both sides to get

[tex]\ln{e^{-0.073t}} = \ln\left[\dfrac{m(t)}{m(0)}\right][/tex] (2)

Recall the following properties of logarithms:

[tex]\ln{A}^b = b\ln{A}[/tex]

[tex]\ln{e} = 1[/tex]

We can rewrite Eqn(2) as

[tex]-0.073t = \ln\left[\dfrac{m(t)}{m(0)}\right][/tex]

Solving for t, we get

[tex]t = -\dfrac{1}{0.073}\ln\left[\dfrac{m(t)}{m(0)}\right][/tex]

Since m(0) = 15 gm and m(t) = 5 gm, then the amount of time that elapses to reduce the mass down to 5 gm is

[tex]t = -\dfrac{1}{0.073}\ln\left(\dfrac{5\:\text{g}}{15\:\text{g}}\right)[/tex]

[tex]\:\:\:\:\:= 15\:\text{days}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS