We can write the information given mathematically:
1 pound of cheese = $6.75
We need to find the price of 2.6 pounds of cheese and we can do this by multiplying both sides of the equation above by 2.6:
1 pound of cheese = $6.75
1 x 2.6 pounds of cheese = $6.75 x 2.6
2.6 pounds of cheese is $17.55
Hope this helps!