Answer:
Step-by-step explanation:
I will ASSUME that your equation is
s(t) = 3t⁴ - 40t³ + 126t² - 9
1) velocity is the derivative of position
v(t) = s'(t) = 12t³ - 120t² + 252t
2) changing what? position? velocity? acceleration? gender? color?
position No the plot is continuous
velocity Yes both magnitude and direction. Zeros at t = 0, 3, and 7 s
acceleration Yes, both magnitude and direction. Zeros at approx. t = 1.306 and 5.361 s
gender? who knows
color? probably.
3) velocity is positive (moving to the right on a standard number line) for
0 < t < 3 and t > 7
Moves to the left for
t < 0 and 3 < t < 7