Answer:
m V1 = (m + M) V2 conservation of momentum
T = time to fall 2 m
2 = 9.8 / 2 T^2 initial vertical velocity zero
T^2 = 4/9.8 T = .639 sec
Sx = V2 * .639 sec distance traveled horizontally
V2 = 4 /.639 = 6.26 m/sec
V1 = (m + M) / m * 6.26 m/sec from first equation
V1 = (600 + 10) / 10 * 6.26 m/s = 382 m/s
There seems to be some confusion on units
Note that 382 m/s is a reasonable answer for speed of bullet
1100 ft/sec is reasonable for a .22 cal bullet
1100 ft/sec / 3.28 ft/m = 335 m/sec