A car of mass 1500 kg is moving with a velocity of 30 m/s. If the velocity-time graph for this car
is a horizontal line parallel to the time axis, then the velocity of the car at the end of 25 s will be

Respuesta :

Answer:

v=30m/s

Explanation:

m = 1500kg

v = 30m/s

t = 25s

The velocity time graph is parallel to the time axis,

that means The Velocity is constant. ('constant' means remains same).

Therefore, after 25s, v=30m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS