Answer:
Explanation:
F = ma
a = F/m
a = mBg / (mB + mA)
a = 3.5(9.8)/(3.5 + 3.4)
a = 4.971014...
a = 5.0 m/s²
If you want to use individual Free Body Diagrams
mass A will have downward weight and upward normal forces equal at mAg
and a horizontal force of string tension T
F = ma
T = mAa
mass B will have a downward force of mBg and an upward force of T
mBg - T = mBa
substitute for T
mBg - mAa = mBa
mBg = a(mB + mA)
a = mBg / (mB + mA) which is identical to the above answer.