Hi there!
We can begin by calculating the acceleration of the block and the wheel using the following equation:
d = vit + 1/2at², where initial velocity = 0 m/s
d = 1/2at²
2d/t² = a
2(1.5)/2² = 0.75 m/s²
Now, we can do a summation of torques:
∑τ = rT
Rewrite using Newton's 2nd Law for rotation:
Iα = rT
Convert α to a using the relationship α = a/r:
I(a/r) = rT
Ia = r²T
I = r²T/a
Plug in the values:
I = (0.40²)(20)/(0.75) = 4.267 kgm²