contestada

PLEASE HELP!

A 2457 kg car moves with initial speed of 18 ms-?. It is stopped in 62 m by its brakes.
How much work is done by the brakes?

PLEASE HELP A 2457 kg car moves with initial speed of 18 ms It is stopped in 62 m by its brakes How much work is done by the brakes class=

Respuesta :

Answer:

Explanation:

The work of the brakes will equal the initial kinetic energy of the car

Fd = ½mv²

F = mv²/2d

F = 2457(18²) / (2(62))

F = 6,419.903...

F = 6.4 kN

ACCESS MORE
EDU ACCESS