Respuesta :

Answer:

The weight, on Earth, of a book with a mass of 1.5kg is 14.7N.

Explanation:

leena

Hi there!

Weight of an object = mass (kg) × acceleration due to gravity (N/kg)

Plug in the given values using the g constant g = 9.8 N/kg:

W = 1.5 × 9.8 = 14.7 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS