contestada

How many moles of NH3 can be produced from 5.50 moles of nitrogen in the following reaction: N2+3H2=2NH3

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Let the molar balance numbers be your guide.

N2 has  a one in  front of  it.

2 NH3 has a two in front of it.

Nitrogen has 5.50 moles given.

1 / 5.50 = 2 / x                 Cross multiply

1 x  = 2 * 5.50

x = 11.0

So if you use 5.5 moles of nitrogen, you get 11 moles of NH3

ACCESS MORE
EDU ACCESS