Two pounds of grapes cost $5
Jordan says that’s 2.5 Pounds per dollar. Emika says it’s 0.4 pounds per dollar. Which one is correct ?

2.5 pounds per dollar
0.4 pounds per dollar
Neither

Btw I need a explanation please help

Respuesta :

Answer:

0.4 per dollar

Step-by-step explanation:

to get one dollar you would need to divide 5 by 5. you would need to do the same thing to the 2 punds and divide that by 5 which would give you 0.4.

Jordan got 2.5 per dollar because she/he divided the 2 pounds by two thinking that would make 1 dollar. And they divided the 5 dollars by 2 to get 2.5 pounds which should have been dollars(if that makes sense)