Philip would be able to buy 15 apples if he had $2.10 more money than he has now. If he buys 12 apples, he would have $3.30 left of the money he has now. How much does one apple cost?

Respuesta :

fichoh

Using a system of equations, the cost per apple would be $1.80

Let the amount he has now = p

Cost per apple = a

15a = 2.10 + p - - - (1)

12a = p - 3.30 - - - (2)

From (1) :

p = 15a - 2.10 - - - - (3)

Substitute (3) into (2)

12a = 15a - 2.10 - 3.30

Collect like terms

12a - 15a = - 3.30 - 2.10

-3a = - 5.40

Divide both sides by - 3

a = $1.80

Hence, the cost per apple is $1.80

Learn more :https://brainly.com/question/25562438