PLEASE HELP ME!!! philip would be able to buy 15 apples if he had $2.10 more money than he has now. if he buys 12 apples, how would have $3.30 left of the money he has now. how much does one apple cost?

Respuesta :

One apple cost $1.8 while the money that Philip has is $24.90

Let x represent the cost of each apple and y represent the money he has presently.

He can buy 15 apples if he had $2.10 more money than he has now, hence:

15x = y + 2.1

15x - y = 2.1     (1)

Also, if he buys 12 apples, how would have $3.30 left of the money he has now. Hence:

12x + 3.3 = y

12x - y = -3.3   (2)

Solving equations 1 and 2 gives:

x = 1.8, y = 24.9

Hence one apple cost $1.8 while the money that Philip has is $24.90

Find out more at: https://brainly.com/question/16763389

ACCESS MORE