One apple cost $1.8 while the money that Philip has is $24.90
Let x represent the cost of each apple and y represent the money he has presently.
He can buy 15 apples if he had $2.10 more money than he has now, hence:
15x = y + 2.1
15x - y = 2.1 (1)
Also, if he buys 12 apples, how would have $3.30 left of the money he has now. Hence:
12x + 3.3 = y
12x - y = -3.3 (2)
Solving equations 1 and 2 gives:
x = 1.8, y = 24.9
Hence one apple cost $1.8 while the money that Philip has is $24.90
Find out more at: https://brainly.com/question/16763389