Respuesta :

Answer:

Rate of change problem:

theres 2 ways but it’s a basically the same thing, if you do these questions enough you’d know right away to find the unit rate of gallon of gasoline To price.

So you can divide.

10 gallons, 23 dollars

23 ÷ 10 = $2.30

$2.30 per gallon of gasoline.

Now we multiply by 15 to find how much will 15 gallons will cost.

2.3*15= $34.5

or you can do it proportionally, this is if you would want to show your work more clearly or just started doing these problems.

So we can make x unknown price.

So we know its 10 gallons for 23 dollars

we want to know how much it would be for 15 gallons

So we can do it like gallon/ price = gallon/ price

ex:

10/23 = 15/x

Make sure it’s lined up correctly

Now just cross multiply and solve for this proportion

10x= 345

now solve

x= 34.5

same answer

ACCESS MORE