Please help me, I'm on a test
Sara bought one bunch of lettuce for $1.60. How many bunches can she get if she has $24?

Respuesta :

Answer:

38.40

Step-by-step explanation:

If you multiply 1.60 by 24 it will get you 38.40

Answer:

15 bunches

Step-by-step explanation:

So if each bunch of lettuce costs $1.60, you can divide that by 24, which is the amount of money you have, to get 15 bunches.

[tex]\frac{1.60}{24}[/tex] = 15

ACCESS MORE