3. Lesley bought 4 bags of pretzels and 2 boxes of granola bars for $13.50. Landon bought 1 bag of
pretzels and 5 boxes of granola bars for $17.55. What is the cost for one bag of pretzels? What
is the cost for a box of granola bars?

Please do the work on paper.. I’ll mark brainliest.

Respuesta :

4p+ 2g= 13.50
1p + 5g= 17.55
Multiply everything in second equation by negative 4 so we can solve by elimination method . The second equation is now :
-4p -20g = -70.20
4p + 2g =13.50
Now we eliminate the -4p and 4 p put a slash through them . We now have :
-18g= -56.70
Divide by - 18 on both sides of equal sign to get value of g
g = 3.15

Now that we solve for g we plug in that value of 3.15 into either one of the first equations. 4p + 2(3.15)=13.50
4p + 6.30 =13.50
Minus 6.30 to both sides of equal sign to get value of p
4p=7.20
Divide both sides by 4 to get value of p
P=1.80
Pretzel is a $1.80 each bag and granola is $3.15 each box

Answer:

Problem 3: Let x = price of bag of pretzels Let y = price of box of granola bars  

We have Lesley's purchase: 4x+2y=13.50

And Landon's: 1x+5y=17.55

We can use the elimination method. Let's negate Landon's purchase by multiplying by -1. -1x-5y=-17.55

We add this four times to Lesley's purchase to eliminate the x variable.

2y-20y=13.50-70.2

-18y=-56.7

y = $3.15 = Price of box of granola bars

Plug back into Landon's purchase to solve for pretzels.

x+5*3.15=17.55

x+15.75=17.55

x = $1.80 = price of bag of pretzels

Problem 4.

Let w = number of wood bats sold

Let m = number of metal bats sold

From sales information we have: w + m = 23

24w+30m=606

Substitution works well here. Solve for w in the first equation, w = 23 - m, and plug this into the second.

24*(23-m)+30m=606

552-24m+30m=606

6m=54

m=9 = number of metal bats sold

Therefore since w = 23-m, w = 23-9 = 14. 14 wooden bats were sold.

ACCESS MORE