Art Bob, and Cam went to the store bought packages of xerox paper, three.containers of yogurt, and a bag ties $ 15.75 bought a package of xerox paper and four bags of zip ties for $ 21.75 Cam bought four containers of yogurt and two bags of zip ties for $14. Determine the unit cost of each item

Respuesta :

Answer:

  • Xerox paper: $3.75
  • yogurt: $1.25
  • zip ties: $4.50

Step-by-step explanation:

The three purchases give rise to 3 equations:

  2x +3y +z = 15.75

  x +4z = 21.75

  4y +2z = 14.00

Using your graphing calculator to reduce the augmented matrix ...

  [tex]\left[\begin{array}{ccc|c}2&3&1&15.75\\1&0&4&21.75\\0&4&2&14.00\end{array}\right][/tex]

You find the units costs to be ...

  • Xerox paper: $3.75
  • yogurt: $1.25
  • zip ties: $4.50
ACCESS MORE