100 points & brainliest!
![100 points amp brainliest class=](https://us-static.z-dn.net/files/d3f/f2e302a49a960f827116b9a505399d63.png)
Answer:
Part 1:
A: $2.69 per lb
B: $2.59 per lb
Part 2:
Brand B is a better deal because it costs less per pound of ham.
Step-by-step explanation:
To find the unit price of each brand, divide the cost by the weight.
A: [tex]\frac{13.99}{5.2} =2.69[/tex]
B: [tex]\frac{16.06}{6.2} = 2.59[/tex]
Answer:
Part 1:
A: $2.69 per lb
B: $2.59 per lb
Part 2:
Brand B is a better deal because it costs less per pound of ham.
Step-by-step explanation:
To find the unit price of each brand, divide the cost by the weight.