Respuesta :

Answer:

Part 1:

A: $2.69 per lb

B: $2.59 per lb

Part 2:

Brand B is a better deal because it costs less per pound of ham.

Step-by-step explanation:

To find the unit price of each brand, divide the cost by the weight.

A: [tex]\frac{13.99}{5.2} =2.69[/tex]

B: [tex]\frac{16.06}{6.2} = 2.59[/tex]

Answer:

Part 1:

A: $2.69 per lb

B: $2.59 per lb

Part 2:

Brand B is a better deal because it costs less per pound of ham.

Step-by-step explanation:

To find the unit price of each brand, divide the cost by the weight.

ACCESS MORE