Respuesta :

164449

Answer:

It is better to get the 14 ounce box

Step-by-step explanation:

The unit rate (so how much money per ounce) for the 10 ounce box is roughly $0.176 per ounce.

The unit rate for the 14 ounce box is roughly $0.172

So it is slightly cheaper.

I'm not 100% sure I did this right, but I do believe this is the right answer.

I hope this helped.

Have a good day!

This is a site to help with learning unit rate, it explains it well and clear, its not a scam, but I can get if you don't want to use it, its just for help if you need it :)

https://www.wikihow.com/Calculate-Unit-Rate

ACCESS MORE