CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP!
![CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP class=](https://us-static.z-dn.net/files/d51/74256c2e6c2c417333ca4fff4aa34288.png)
Answer:
It is better to get the 14 ounce box
Step-by-step explanation:
The unit rate (so how much money per ounce) for the 10 ounce box is roughly $0.176 per ounce.
The unit rate for the 14 ounce box is roughly $0.172
So it is slightly cheaper.
I'm not 100% sure I did this right, but I do believe this is the right answer.
I hope this helped.
Have a good day!
This is a site to help with learning unit rate, it explains it well and clear, its not a scam, but I can get if you don't want to use it, its just for help if you need it :)
https://www.wikihow.com/Calculate-Unit-Rate