Respuesta :
Answer:$1.20 per pound.
Step-by-step explanation:For 4 pounds , $ 4.80
For 1 pound , 4.80÷4=1.20
Therefore, $1.20 per pound of Apple is correct rate.
pls mark me brainliest!!!!!
Answer:$1.20 per pound.
Step-by-step explanation:For 4 pounds , $ 4.80
For 1 pound , 4.80÷4=1.20
Therefore, $1.20 per pound of Apple is correct rate.
pls mark me brainliest!!!!!