Respuesta :

Answer:

The answer is 1.24

Step-by-step explanation:

4.96/4

Answer:$1.20 per pound.

Step-by-step explanation:For 4 pounds , $ 4.80

For 1 pound , 4.80÷4=1.20

Therefore, $1.20 per pound of Apple is correct rate.

pls mark me brainliest!!!!!