The heat of combustion for ethane, C2H6, is 47.8 kJ/g. How much heat is produced if 8.65 moles of ethane undergo complete combustion?

Respuesta :

The amount of heat produced if 8.65 moles of ethane undergo complete combustion is 12433 kJ.

From the question,

We are to determine the amount of heat produced if 8.65 moles of ethane undergo complete combustion.

From the given information

We have that

The heat of combustion for ethane is 47.8 kJ/g

First, we will determine the mass of 8.65 moles of ethane

Using the formula

Mass = Number of moles × Molar mass

Molar mass of ethane = 30.07 g/mol

∴ Mass of the ethane = 8.65 × 30.07

Mass of the ethane = 260.1055 g

From the question,

We have that, the heat of combustion for ethane is 47.8 kJ/g.

This means 1 g of ethane produces 47.8 kJ of heat.

Now

If  1 g of ethane produces 47.8 kJ of heat

Then,

260.1055 g of ethane would produce 260.1055 × 47.8 kJ of heat

260.1055 × 47.8 kJ = 12433.0429 kJ ≅ 12433 kJ

Hence, the amount of heat produced if 8.65 moles of ethane undergo complete combustion is 12433 kJ.

Learn more here: https://brainly.com/question/20627927

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico