Respuesta :

bit11

Explanation:

velocity = 15 km/hr = 15×1000m / 60×60s

= 4.17 m/s

time= 20 min= 20 × 60s

= 1200s

displacement =?

we know that,

V = D / t

or, 4.17 = D / 1200

or, D = 4.17 × 1200

or,D = 5004 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS