Ben bowled 146 and 187 in his first two games. What must he bowl in his third game to have an average of at least 160? ..... Ben must bowl at least 170 in his third game in order to have an average of at least 160​

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

(146 + 187 + x)/3 = 160               Multiply both sides by 3

3(146 + 187 + x)/3 = 160*3

146 + 187 + x = 480                   Combine the terms on the left

333 + x = 480                            Subtract 333 from both sides.

333 - 333 + x = 480 - 333

x = 147

If he gets at least 147, his average of 160. Any score above that, will put his average above 160.

187 was a monster score.

So the answer should read. Ben must bowl at least 147 in his third game in order to have an average of at least 160.

ACCESS MORE
EDU ACCESS