Pleasehelp!!!!!!!!!! I'll mark Brainliest!!!!!!!!!!!!!!!!
Explain if possible!

A physicist working in a large laboratory has found that light particles traveling in a particle accelerator increase velocity in a manner that can be described by the linear function -4x+y=15, where x is time and y is velocity ion kilometers per hour. Use this function to determine when a certain particle will reach 30 km/hr.

Respuesta :

Answer:

it will take the certain particle 15/4 (unit of time) to reach 30 km/hr

Input 30 as for y and solve the equation.

Step-by-step explanation:

Since y is kilometers per hour and the question is asking for how long it takes for a certain particle to reach 30 km/hr, you input 30 for y and solve for x.

-4x + y = 15

-4x + (30) = 15

subtract 30 from both sides

-4x = -15

divide -4 from both sides

x = 15/4

it will take the certain particle 15/4 (unit of time) to reach 30 km/hr

ACCESS MORE
EDU ACCESS