Answer:
60 seconds
Explanation:
Given,
Speed ( v ) = 5 m/s
Distance ( s ) = 300 m
To find : Time ( t ) = ?
Formula : -
s = v / t
t = v / s
t = 300 / 5
t = 60 seconds
Answer:
300m divided by 5 m/s
The 'm's cross out
leaving you with 300/5 s
60 Seconds or 1 minute
Explanation:
Hope this helps!
have a nice day!!
Give brainliest if possible pls