Answer:
a = -2m/s^2
Explanation:
Given: Initial Velocity is 10m/s, Final Velocity is 0, time is 5 seconds
Required: acceleration
Analysis: a = vf-vi/Δt
Solution:
a = 0-10/5
a = -10/5
a = -2
Paraphrase: Your acceleration is -2m/s^2
(remember that acceleration is in the opposite direction when slowing down, hence why acceleration is negative)