Respuesta :

Answer:

Explanation:

Remark

The question really is how long does the projectile stay in the air if it was just dropped from a height of 46 meters.

Givens

vi = 0

a = 9.81 m/s^2

h = 46 m

t = ?

Solution

d = vi*t + 1/2 a t^2

46 = 0 + 1/2 * 9.81 * t^2       multiply both sides by 2

92 = 9.81 * t^2                     divide by 9.81

t^2 = 9.38                            Take the square root of both sides

sqrt(t^2) = sqrt(9.38)

t = 3.06 seconds.

In 3.06 seconds the object will hit the ground, thus stopping it. How far horizontally does it go in that time.

d = r * t

d=?

r = 102 m/s

t = 3.06 seconds

d = 102 * 3.06

d = 312.4  meters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico