contestada

A vector is 253 m long and
points in a 55.8 degree
direction.
Find the y-component of the
vector.

Respuesta :

Answer:

y = 209m

Explanation:

given:

vector is composed of x and y components

θ = 55.8 degrees

vector = 253m

y- component = ?

in a right angle triangle

the opposite side is the length of the y, and the adjacent is the x.

thus, sin θ = [tex]\frac{y}{vector}[/tex] ,

y = vector (sinθ)

y = 253m (sin55.8°)

y = 209.25m or ≅209m

Answer: y=209

Explanation: sin O = y/vector
y= vector (sine)
y=253m (sin55.8°)
y= 209.25m or =209m
ACCESS MORE
EDU ACCESS