Answer:
Below
Explanation:
First, we have to find the acceleration of the car.
Fa - Ff = F
5140 - 210 = 5200 N
acceleration = Force / mass
a = 5200 / 1504
a = 3.4574 m/s^
Now we can use this formula to find the final velocity of the car :
vf = vi + at
vf = 0 + (3.4574)(6.7s)
vf = 23.16 m/s
We need to round this to 2 sig figs :
vf = 23 m/s
Hope this helps!