Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  $557.85

Step-by-step explanation:

The formula for the balance in an account that pays interest at annual rate r for t years on principal P compounded n times per year is ...

  A = P(1 +r/n)^(nt)

For P = 500, r = 0.0274, n = 12, t = 4, the balance is ...

  A = 500(1 +0.0274/12)^(12·4) ≈ 557.846 ≈ 557.85

The future amount will be $557.85.

ACCESS MORE
EDU ACCESS