Suppose that an airline overbooks seats on their flights. In particular, it sells 300 tickets for a flight when there are only 270 seats available. On average, we expect 15% of those with tickets to not show up. What is the probability that we will have enough seats for everyone who shows up

Respuesta :

Using the normal approximation to the binomial, it is found that there is a 0.994 = 99.4% probability that we will have enough seats for everyone who shows up.

In a normal distribution with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

  • It measures how many standard deviations the measure is from the mean.  
  • After finding the z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score, which is the percentile of X.
  • The binomial distribution is the probability of x successes on n trials, with p probability of a success on each trial. It can be approximated to the normal distribution with [tex]\mu = np, \sigma = \sqrt{np(1-p)}[/tex].

In this problem:

  • 15% do not show up, so 100 - 15 = 85% show up, which means that [tex]p = 0.85[/tex].
  • 300 tickets are sold, hence [tex]n = 300[/tex].

The mean and the standard deviation are given by:

[tex]\mu = np = 300(0.85) = 255[/tex]

[tex]\sigma = \sqrt{np(1-p)} = \sqrt{300(0.85)(0.15)} = 6.185[/tex]

The probability that we will have enough seats for everyone who shows up is the probability of at most 270 people showing up, which, using continuity correction, is [tex]P(X \leq 270 + 0.5) = P(X \leq 270.5)[/tex], which is the p-value of Z when X = 270.5.

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{270.5 - 255}{6.185}[/tex]

[tex]Z = 2.51[/tex]

[tex]Z = 2.51[/tex] has a p-value of 0.994.

0.994 = 99.4% probability that we will have enough seats for everyone who shows up.

A similar problem is given at https://brainly.com/question/24261244

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico