contestada

A ball is dropped off the top of a building. It accelerated downward at 9.8m/s2 and it hits the ground 3.9 seconds later. Neglecting air resistance, how high is the cliff?

Respuesta :

Answer: building's height would be 74.61m

Explanation:

Basic kinematics, negating drag and assuming ideal conditions, we use the equation:

[tex]h=\frac{1}{2} gt^{2}[/tex]

g= [tex]9.81 m/s^2[/tex]

t=[tex]3.9^{2}[/tex]=15.21

input into the equation below.

h=[tex]\frac{1}{2} (9.81)(25)[/tex]= 74.61m this would be the height of the tower.

Upendo

Answer:

Given;

t = 3.9s

g = 9.8m/s²

Required;

Height, S.

from 3rd eqn of motion,

- S = ut - gt²/2

u = 0m/s since motion started at rest.

- S = - 9.8*(3.9) ²

2

S = 74.53m

The cliff is 74.53m high.

ACCESS MORE
EDU ACCESS