The gravitational field on Saturn is 10.4 times its value on Earth.

a. What would a 100.0-kg mass weigh on Saturn?

b. If the gravitational field on the surface of Pluto is 0.08 times that of Mercury, what would a 7.0-kg mass weigh on Pluto?

Show all work!!

Respuesta :

The weight of 100 kg mass on Saturn is 10,192 N.

The weight of 7.0 kg mass on Pluto is 2.01 N.

The given parameters;

  • acceleration due to gravity, = 10.4g
  • mass of the Saturn, m = 100 kg
  • acceleration due to gravity on mercury, = 3.59 m/s²

The weight of 100 kg mass on Saturn is calculated as follows;

W = mg

W = 100 x 10.4 x 9.8

W = 10,192 N

The weight of 7.0 kg mass on Pluto is calculated as follows;

W = 7 x 0.08 x 3.59

W = 2.01 N

Learn more here:https://brainly.com/question/18603430

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico