Answer:
-22.5
Explanation:
We have that for the Question "A rock is thrown straight up with an initial velocity of 21.0 m/s. Ignore energy lost to air friction. How high will the rock rise?" it can be said that How high will the rock rise is
S=-21.0m
From the question we are told
A rock is thrown straight up with an initial velocity of 21.1 m/s. Ignore energy lost to air friction. How high will the rock rise?
Generally the equation for the Motion is mathematically given as
[tex]v2-u2=2gS[/tex]
Therefore,
[tex]S= -(\frac{u^2}{2g} )[/tex]
[tex]S=-(\frac{21^2}{2x9.8})[/tex]
S= -22.5