The function C(p) = 18p + 50 represents the cost in dollars) to cater an
event for p people.
How much would it cost to cater this event for 120 people?
How many people were catered to if you spent $950?

Respuesta :

A) The cost it will take to cater for 120 people is; $2210

B) The number of people that were catered for if you spent $950 is; 50 people.

We are told that the function that represents the cost in dollars to cater for p people in an event is;

C(p) = 18p + 50

A) If there are 120 people, then we will plug in 120 for p in the cost equation to get the cost as;

C(120) = 18(120) + 50

C(120) = $2210

B) If you spent $950,it means the cost is $950 and thus;

950 = 18p + 50

18p = 950 - 50

18p = 900

p = 900/18

p = 50 people

Read more at; https://brainly.com/question/475823

ACCESS MORE
EDU ACCESS