Two heavy objects of masses 1 kg and 2 kg are moving towards each other under
the mutual gravitational force of attraction between them. At a particular instant,
distance between them is 1 m. Find the acceleration of the object of mass 2 kg in terms
of the gravitational constant G.

Respuesta :

The acceleration of the body in terms of the gravitational constant G is G.

According to Newton's law of universal gravitation;

F = Gm1m2/r^2

G = gravitational constant

m1 = mass of the first body

m2 = mass of the second body

r = distance between the two bodies

Substituting values to find the force on the two bodies;

F = G × 1  × 2/1^2

F = 2G

For the 2 Kg mass

F = ma

m = mass

a = acceleration

F = gravitational force

Hence,

2G = 2a

a = 2G/2

a = G

Learn more: https://brainly.com/question/13860566

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico