Based on the plot of the Cummulative relative frequency graph shown ;
- Songs lasting more than 7 minutes is 2.5%
- The percentile of song lasting 3 minutes is the 30th percentile. This means 30% of the songs have a length of 3 minutes.
Using the Cummulative relative frequency curve, the location of the song length at 7 minutes on the curve corresponds to approximately 0.975 on the y - axis.
Hence, (1 - 0.975)% = 2.50%
The point at which song length equals 3 minutes has a corresponding value of 0.3 on the y - axis which is (0.3 × 100%) = 30% = 30th percentile
Learn more : https://brainly.com/question/12474772