Objects with masses of 195 kg and a 495 kg are separated by 0.480 m. (a) Find the net gravitational force exerted by these objects on a 46.0 kg object placed midway between them. magnitude N direction ---Select--- (b) At what position (other than infinitely remote ones) can the 46.0 kg object be placed so as to experience a net force of zero

Respuesta :

The net gravitational force exerted by these objects on a 46.0 kg object placed midway between them is 3.68 x 10⁻ kg.

Yes, when the 46 kg object is placed at infinity, the net force will be zero.

The given parameters;

  • mass of the first object, m₁ = 195 kg
  • mass of the second object, m₂ = 495 kg
  • distance between the two objects, d = 0.48 m
  • mass of the third object between them, m₃ = 46 kg

The net gravitational force exerted by these objects on a 46.0 kg object placed midway between them is calculated as follows;

[tex]F_{net} = F_{13} + F_{32}\\\\F_{net} = \frac{Gm_1m_3}{R^2} \ + \ \frac{Gm_3m_2}{R^2} \\\\F_{net} = \frac{(6.67\times 10^{-11}) \times 195\times 46}{(0.24)^2} \ + \ \frac{(6.67\times 10^{-11}) \times 495 \times 46}{(0.24)^2} \\\\F_{net} = 1.0387 \times 10^{-5} \ + \ 2.637 \times 10^{-5} \\\\F_{net} = 3.68 \times 10^{-5} \ N[/tex]

yes, when the 46 kg object is placed at infinity, the net force will be zero.

Learn more here:https://brainly.com/question/3502350

ACCESS MORE
EDU ACCESS