100points! At the hardware store, you purchase a box of nails originally worth $14.99. You have a coupon for 20% off the nails. Sales tax is 6%. What is the total cost for the nails?

Must show work!

Respuesta :

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

First, apply the coupon to the original price

20% of 14.99 = 2.998

or

0.20 x 14.99 = 2.998

Then, find the sales tax of the new price

%6 of 2.998 = 1.7988

or

0.60 x 2.998 = 1.7988

Finally, add the sales tax to the new price

2.998 + 1.7988 = 4.7968

Round 4.7968 to the nearest tenth to get 4.80

Hope this helped!

  • Sales tax:-6%
  • Coupon=20%
  • Net discount=20-6=14%

Total cost

[tex]\\ \sf\longmapsto 14.99-0.14(14.99)[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 14.99-2.09[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 12.9\$[/tex]

Done

ACCESS MORE
EDU ACCESS