The highest Depreciation Expense was recorded in Year 2 for $6,600
Using the Units of production method, we Use the formulae
Units of Production = ( Cost of Asset / Total Machine units ) X Usage per year
Year 1 : ( 22,000 / 10,000 ) X 2,000 = $4,400
Year 2 : ( 22,000 / 10,000 ) X 3,000 = $6,600
Year 3 : ( 22,000 / 10,000 ) X 2,000 = $4,400
Year 4 : ( 22,000 / 10,000 ) X 2,000 = $4,400
Year 5 : ( 22,000 / 10,000 ) X 1,000 = $2,200
journal entry to record Year 2 depreciation.
Account titles and explanation Debit Credit
Depreciation Expense Year 2 $6,600
Accumulated Depreciation $6,600
Learn more here: https://brainly.com/question/22785253