The unit price is the cost of 1 pound of lettuce, using algebraic concept, the store which offers the lowest unit rate is Farm fresh
Green thumb :
2 pounds = $2.5
1 pound = $2.5 / 2
1 pound = $1.25
Farm fresh:
1/3 pounds = 0.3
1 pound = (0.3) /(1/3) = $0.9
Fruit Graden :
3 pounds = $4.50
1 pound = (4.50 / 3 ) = $1.5
Grocery smart :
1 pound = $1.05
The store with the lowest unit rate for lettuce is Farm fresh withva cost of $0.9 for one pound of lettuce.
Learn more : https://brainly.com/question/9908895