PLS HELP!! Lettuce is on sale at four different grocery stores. Which store offers the lowest
unit rate for lettuce, in dollars per pound?
$2.50
• Green Thumb:
2 pounds
10
$ 3
• Farm Fresh:
3 pound
$4.50
• Fruit Garden:
3 pounds
.
• Grocery Smart: $1.05/pound
O A. Farm Fresh
O B. Fruit Garden
O C. Green Thumb
O D. Grocery Smart

Respuesta :

fichoh

The unit price is the cost of 1 pound of lettuce, using algebraic concept, the store which offers the lowest unit rate is Farm fresh

Green thumb :

2 pounds = $2.5

1 pound = $2.5 / 2

1 pound = $1.25

Farm fresh:

1/3 pounds = 0.3

1 pound = (0.3) /(1/3) = $0.9

Fruit Graden :

3 pounds = $4.50

1 pound = (4.50 / 3 ) = $1.5

Grocery smart :

1 pound = $1.05

The store with the lowest unit rate for lettuce is Farm fresh withva cost of $0.9 for one pound of lettuce.

Learn more : https://brainly.com/question/9908895

ACCESS MORE
EDU ACCESS