A 28.5 g piece of gold is heated and then allowed to cool. What is the change in temperature (°C) if the gold releases 0.106 kJ of heat as it cools? The molar heat capacity of gold is 25.4 J/mol・°C.

Respuesta :

Considering the definition of calorimetry and sensible heat, the change in temperature if the gold releases 0.106 kJ of heat as it cools is 28.78°C.

Calorimetry is the measurement and calculation of the amounts of heat exchanged by a body or a system.

Sensible heat is the amount of heat that a body absorbs or releases without any changes in its physical state (phase change). It is calculated by the expression:

Q = c× m× ΔT

where Q is the heat exchanged by a body of mass m, made up of a specific heat substance c and where ΔT is the temperature variation.

In this case, you know:

  • Q= 0.106 kJ= 106 J (being 1 kJ=1000 J)
  • c= 25.4 [tex]\frac{J}{molC}[/tex]
  • m= 28.5 g×[tex]\frac{1 mole}{196.967 g}[/tex] = 0.145 moles (being 196.967 g/mole the molar mass of gold)
  • ΔT= ?

Replacing:

106 J= 25.4 [tex]\frac{J}{molC}[/tex]× 0.145 moles× ΔT

Solving:

ΔT=[tex]\frac{106 J}{25.4\frac{J}{molC}x0.145 moles}[/tex]

ΔT= 28.78 C

The change in temperature if the gold releases 0.106 kJ of heat as it cools is 28.78°C.

Learn more:

  • brainly.com/question/11586486?referrer=searchResults
  • brainly.com/question/24724338?referrer=searchResults
  • https://brainly.com/question/7435791
ACCESS MORE
EDU ACCESS