Need help!

A store sells muffins for $9 for 15 muffins.
1. At this rate, how much would 5 muffins cost?
2.How many muffins can you buy for $45?

Need help A store sells muffins for 9 for 15 muffins 1 At this rate how much would 5 muffins cost 2How many muffins can you buy for 45 class=

Respuesta :

Answer:

1. $3 Dollar

2. 72 Muffins

Step-by-step explanation:

Given:

A store sells muffins for $9 for 15 Muffins

So we have to find out what one muffins cost.

so $9 divided by 15 = 0.6

Then 0.6 times 5 = 3

At this rate, how much would 5 muffins cost?

Therefore at this rate 5 muffins cost $3

===================================================================

15 divided by $9 = 1.6

1.6 x 45 = 72

How many muffins can you buy for $45?

Therefore you can buy 72 muffins for $45.

====================================================================

Answer:

CAN U GIVE OTHER PERSON BRAINLIEST THEY ARE CORRECT

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico