Answer:
1. $3 Dollar
2. 72 Muffins
Step-by-step explanation:
Given:
A store sells muffins for $9 for 15 Muffins
So we have to find out what one muffins cost.
so $9 divided by 15 = 0.6
Then 0.6 times 5 = 3
At this rate, how much would 5 muffins cost?
Therefore at this rate 5 muffins cost $3
===================================================================
15 divided by $9 = 1.6
1.6 x 45 = 72
How many muffins can you buy for $45?
Therefore you can buy 72 muffins for $45.
====================================================================